Greek Green Awards 2019: Αυτοί βραβεύθηκαν για τις βέλτιστες πρακτικές τους


Πρόσθεσε στο Facebook Πρόσθεσε στο Delicious Πρόσθεσε στο Newsvine Πρόσθεσε στο Twitter

Χιλιάδες επισκέπτες και σύνεδροι από την Ελλάδα και το εξωτερικό επισκέφθηκαν την κορυφαία έκθεση για τις Τεχνολογίες Περιβάλλοντος, τις «έξυπνες πόλεις» και την Κυκλική Οικονομία, από τις 15 έως τις 17 Φεβρουαρίου.

Περισσότεροι από 120 φορείς, δήμοι και επιχειρήσεις κατέθεσαν προτάσεις υποψηφιοτήτων στα “GreekGreenAwards 2019”, τα οποία έτυχαν ιδιαίτερης αποδοχής φέτος.

Η διαδικασία κατάθεσης προτάσεων ξεκίνησε τον περασμένο Σεπτέμβριο όταν αποφασίστηκε η δημιουργία δύο ξεχωριστών επιτροπών, στις οποίες συμμετέχουν προσωπικότητες του ακαδημαϊκού κόσμου και των θεσμικών φορέων. Η πρώτη επιτροπή θα εξέταζε τις προτάσεις από τις Περιφέρειες, τους Δήμους, τους ΦΟΔΣΑ, τις ΔΕΥΑ και τα Συστήματα ενώ η δεύτερη απασχολήθηκε αποκλειστικά με τις προτάσεις των επιχειρήσεων.

Στις αρχές Φεβρουαρίου συγκλήθηκαν και οι δύο επιτροπές προκειμένου να αναδεχθούν οι καλύτερες προτάσεις της χρονιάς, στις οποίες απονεμήθηκαν βραβεία στο πλαίσιο της 3ης διεθνούς έκθεσης “Verde.tec” στις 15 Φεβρουαρίου.

Ακολουθεί ο αναλυτικός κατάλογος με τους βραβευθέντες:

Επιχειρήσεις 

1. Κατηγορία: Αστικά Στερεά Απόβλητα

Βραβείο: Διαχείριση Απορριμμάτων & Ανταποδοτικής Ανακύκλωσης

RECYCGLOBE ΙΚΕ

Κωνσταντίνος Αστρίδης, Διευθύνων Σύμβουλος 

2. Κατηγορία: Αστικά Στερεά Απόβλητα

Βραβείο: Σύστημα Συλλογής Πολλαπλών Υλικών

SCIROCCO A.E

Ιωάννης Δούρος, Υπεύθυνος Marketing 

3. Κατηγορία: Aστική Βιωσιμότητα ΙΙ

Βραβείο: Ολοκληρωμένη Επιστημονική Αρωγή για την Εξοικονόμηση Ενέργειας

ΔΕΗ ΑΕ / ΚΔΕΠ

Τάσος Παπαδόπουλος, Διευθυντής Marketing 

4. Κατηγορία: Προϊόντα και Υπηρεσίες

Βραβείο: Απορρυπάνσεις Δημοσίων Χώρων & Μνημείων

Π. Γ. ΑΝΤΩΝΙΤΣΗΣ

Παναγιώτης Αντωνίτσης, Γενικός Διευθυντής 

5. Κατηγορία: Προϊόντα και Υπηρεσίες

Βραβείο: Ολοκληρωμένες Υπηρεσίες Υποστήριξης & After Sales Μηχανημάτων

ΑΦΟΙ Κ.ΤΣΑΝΑΚΤΣΙΔΗ ΟΕ

Βασίλης Τσανακτσίδης, Διευθύνων Σύμβουλος 

6. Κατηγορία: Καινοτόμο Προϊόν

Βραβείο: Ολοκληρωμένο Σύστημα Κάλυψης με Βραδύκαυστο Υλικό

RHINO WRAPPING HELLAS EE

Μελέτης Αντωνίου, Διευθυντής Marketing 

7. Κατηγορία: Διεργασία

Βραβείο: Σύστημα Ανάκτησης Ενέργειας Green Ηybrid

SPATHARAS GROUP SMPC

Μιχάλης Σπαθάρας, Διευθύνων Σύμβουλος 

8. Κατηγορία: Συνεργασία

Βραβείο: Πρότυπη Σύμπραξη Δημοσίου & Ιδιωτικού Τομέα για τα απορρίμματα στη Δυτική Μακεδονία

ΗΛΕΚΤΩΡ Α.Ε

Χάρης Σοφιανός, Διευθύνων Σύμβουλος ΗΛΕΚΤΩΡ Α.Ε 

9. Κατηγορία: Διεθνής Συνεργασία

Βραβείο: Αειφόρος Ανάπτυξη

Π. Γ. ΑΝΤΩΝΙΤΣΗΣ

Παναγιώτης Αντωνίτσης, Γενικός Διευθυντής 

10. Κατηγορία: Καινοτομία & Επιχειρηματικότητα

Βραβείο: Κινητό Πράσινο Σημείο

CITIPOST ΙΚΕ

Θεόδωρος Τσεβάς, Πρόεδρος & Διευθύνων Σύμβουλος

Νικόλαος Δημοσθένους, Αντιπρόεδρος Διοικητικού Συμβουλίου 

11. Κατηγορία: Καινοτομία & Ευρεσιτεχνία

Βραβείο: Υπόγεια Συστήματα Αποκομιδής Απορριμμάτων Διαβαθμισμένης Συμπίεσης

GEPA LIFT

 Χαράλαμπος Παπαδόπουλος, Ιδιοκτήτης GEPA LIFT 

12. Κατηγορία: Επιχειρηματικότητα & Εξωστρέφεια

Βραβείο: Ολοκληρωμένο Σύστημα Διαχείρισης Απορριμμάτων στις Μαλδίβες 

Ι.ΦΡΑΝΤΖΗΣ & ΣΥΝΕΡΓΑΤΕΣ ΕΠΕ

Νίκος Φραντζής, Υπεύθυνος Επικοινωνίας 

13. Κατηγορία: Αστική Βιωσιμότητα Ι

Βραβείο: Ολοκληρωμένη πρόταση αστικής κινητικότητας με χρήση ηλεκτρικών οχημάτων

ZIDHUGREECE – N. ΖΥΜΠΑΣ Α.Ε.

Χαράλαμπος Ζυμπάς, Διευθύνων Σύμβουλος  

13. Κατηγορία: Προϊόν & Υπηρεσία

Βραβείο: Εξοικονόμηση ενέργειας με καινοτόμες λύσεις οδοφωτισμού

ΟΜΙΛΟΣ GLOBILED

Τάρεκ Αλ Ζιζάουι, Πρόεδρος & Διευθύνων Σύμβουλος Ομίλου 

Συστήματα 

1. Κατηγορία: Περιβαλλοντική Ευαισθητοποίηση

Βραβείο: Συμβολή στη μείωση αδρανών υλικών

ΑΝΑΚΕΜ Α.Ε

Ηλίας Δημητριάδης, Πρόεδρος & Διευθύνων Σύμβουλος 

2. Κατηγορία: Περιβαλλοντική Ευαισθητοποίηση

Βραβείο: Συμβολή στη μείωση λιπαντικών ελαίων

ΕΝ.ΔΙ.Α.Λ.Ε. Α.Ε

Γιώργος Δεληγιώργης, Πρόεδρος 

3. Κατηγορία: Περιβαλλοντική Ευαισθητοποίηση

Βραβείο: Συμβολή στη μείωση βαρέων μετάλλων

Σύστημα Εναλλακτικής Διαχείρισης Συσσωρευτών Α.Ε

Λουκάς Χριστοδούλου, Πρόεδρος

4. Κατηγορία: Περιβαλλοντική Ευαισθητοποίηση

Βραβείο: Σχολική Ενημέρωση

ΦΩΤΟΚΥΚΛΩΣΗ Α.Ε

Δημήτρης Χριστογιαννόπουλος, Γενικός Διευθυντής 

ΦΟΔΣΑ & ΔΕΥΑ 

1. Κατηγορία: Αστικά Στερεά Απόβλητα

Βραβείο: Εκτεταμένη Συλλογή Οργανικών στην Πηγή

ΔΕΔΙΣΑ

Νικόλαος Παινεσάκης, Πρόεδρος 

2. Κατηγορία: Αστικά Στερεά Απόβλητα

Βραβείο: Ολοκληρωμένη Διαχείριση Αποβλήτων Πλοίων

ΔΙΑΜΑΑΘ Α.Ε

Κωνσταντίνος Χατζηεμμανουήλ, Δήμαρχος Θάσου & Μέλος Δ.Σ. 

3. Κατηγορία: Αστικά Στερεά Απόβλητα

Βραβείο: Επεξεργασία Βιοαποδομήσιμου Κλάσματος

ΔΙΑΔΥΜΑ

Κωνσταντίνος Τσόπτσιας, Προϊστάμενος Διευθύνουσας Υπηρεσίας 

4. Κατηγορία: Αστικά Στερεά Απόβλητα

Βραβείο: Ολοκληρωμένη Διαχείριση Απορριμμάτων

Φο.Δ.Σ.Α Νομού Ιωαννίνων

Σπύρος Κωνσταντόπουλος, Πρόεδρος ΦΟΔΣΑ Νομού Ιωαννίνων 

5. Κατηγορία:Ύδατα

Βραβείο: Στρατηγικός Προγραμματισμός Έργων Ύδρευσης & Αποχέτευσης

Δημοτική Επιχείρηση Ύδρευσης & Αποχέτευσης Ρόδου

Αλέξανδρος Μανωλάκης, Πρόεδρος 

6. Κατηγορία: Περιβαλλοντική Ευαισθητοποίηση 

Βραβείο: Διαλογή στην Πηγή Χαρτιού-Χαρτονιού

ΔΙΑΜΑΑΘ Α.Ε

 Κωνσταντίνος Χατζηεμμανουήλ, Δήμαρχος Θάσου & Μέλος ΔΣ 

7. Κατηγορία: Περιβαλλοντική Ευαισθητοποίηση

Βραβείο: Εκπαίδευση Μαθητών

Σύνδεσμος Διαχείρισης Στερεών Αποβλήτων Πάρου-Αντιπάρου

Γιάννης Πετρόπουλος, Πρόεδρος 

8. Κατηγορία: Περιβαλλοντική Ευαισθητοποίηση

Βραβείο: Ευγενής Άμιλλα για την Ανακύκλωση

Φο.Δ.Σ.Α Βόρειας Πεδιάδας

Γιώργος Παπαδάκης, Γενικός Διευθυντής ΦΟΔΣΑ Βόρειας Πεδιάδας 

9. Κατηγορία: Διεργασία

Βραβείο: Καινοτόμος Ιδέα

ΕΣΔΑΚ

Χαράλαμπος Μαμουλάκης, Πρόεδρος ΕΣΔΑΚ 

10. Κατηγορία: Συνεργασία

Βραβείο: Διαδημοτική Συνεργασία Εθνικής Εμβέλειας

Δίκτυο Φορέων Διαχείρισης Στερεών Αποβλήτων / Δίκτυο ΦΟΔΣΑ

Σπύρος Κωνσταντόπουλος, Μέλος ΔΣ Δικτύου ΦΟΔΣΑ 

Τιμητικό Βραβείο: 

11. Κατηγορία: Διαδημοτική Συνεργασία

Βραβείο: Ορθολογική Διαχείριση ΑΣΑ στην Ανατολική Θεσσαλονίκη

ΑΝΑΤΟΛΙΚΗ Α.Ε

Σωκράτης Σαμαράς, Πρόεδρος του Δ.Σ «Ανατολική» Α.Ε. και Αντιδήμαρχος υπηρεσιών Καθαριότητας και Ανακύκλωσης του Δήμου Θέρμης

Ιάκωβος Σαρηγιάννης, Γενικός Διευθυντής της «Ανατολική» Α.Ε  

Οργανισμοί Τοπικής Αυτοδιοίκησης: 

1. Κατηγορία: Προϊόν & Υπηρεσία

Βραβείο: Κινητό Πράσινο Σημείο

Δήμος Περιστερίου

Ανδρέας Παχατουρίδης, Δήμαρχος Περιστερίου 

2. Κατηγορία: Αστικά Στερεά Απόβλητα

Βραβείο: Διαχείριση Βιοαποβλήτων με Παραγωγή Ενέργειας

Δήμος Χαλανδρίου

Γεράσιμος Λυμπεράτος, Εντεταλμένος Δημοτικός Σύμβουλος Ανακύκλωσης του Δήμου Χαλανδρίου 

3. Κατηγορία: Αστικά Στερεά Απόβλητα

Βραβείο: Πρότυπο Πρόγραμμα Καφέ Κάδου

Δήμος Βριλησσίων

Ξενοφών Μανιατογιάννης, Δήμαρχος Βριλησσίων

Αλέξης Μαυραγάνης, Αντιδήμαρχος Περιβάλλοντος, Καθαριότητας και Πολιτικής Προστασίας 

4. Κατηγορία: Αστικά Στερεά Απόβλητα

Βραβείο: Ολοκληρωμένη Διαχείριση

Δήμος Παύλου Μελά

Δημήτριος Δεμουρτζίδης, Δήμαρχος Παύλου Μελά 

5. Κατηγορία: Αστικά Στερεά Απόβλητα

Βραβείο: Γωνιές Ανακύκλωσης

Δήμος Αγίας Παρασκευής

Γιάννης Σταθόπουλος, Δήμαρχος Αγίας Παρασκευής 

6. Κατηγορία: Αστικά Στερεά Απόβλητα

Βραβείο: Ανακύκλωση Ειδικών Ρευμάτων

Δήμος Γλυφάδας

Γιώργος Παπανικολάου, Δήμαρχος Γλυφάδας 

7. Κατηγορία: Αστικά Στερεά Απόβλητα

Βραβείο: Ολοκληρωμένο Πρόγραμμα Διαλογής στην Πηγή

Δήμος Βάρης - Βούλας - Βουλιαγμένης

Γρηγόρης Κωνσταντέλλος, Δήμαρχος Βάρης Βούλας Βουλιαγμένης

 8. Κατηγορία: Αστικά Στερεά Απόβλητα

Βραβείο: Οικιακή Κομποστοποίηση

Δήμος Λήμνου

Δημήτρης Μαρινάκης, Δήμαρχος Λήμνου 

9. Κατηγορία: Αστικά Στερεά Απόβλητα

Βραβείο: Ολοκληρωμένη Διαχείριση στη Νησιωτική Ελλάδα

Δήμος Ρόδου

Φώτης Χατζηδιάκος, Δήμαρχος Ρόδου 

10. Κατηγορία: Ύδατα

Βραβείο: Σύστημα Άρδευσης

Δήμος Μεταμόρφωσης

Μιλτιάδης Καρπέτας, Δήμαρχος Μεταμόρφωσης 

11. Κατηγορία: Ύδατα

Βραβείο: Ανακυκλωμένα Επαναχρησιμοποιημένα Ύδατα

Δήμος Μονεμβασίας

Κωνσταντίνος Μαυρομιχάλης, Αντιδήμαρχος Μονεμβασίας 

12. Κατηγορία: Αστική Βιωσιμότητα Ι

Βραβείο: Αστική Κινητικότητα με Ποδήλατο

Δήμος Σάμου

Κωνσταντίνος Αμυρσώνης, Πρόεδρος Δημοτικού Συμβουλίου Σάμου

Στέλλα Παπανικολάου, Εκπαιδευτικός 

13. Κατηγορία: Αστική Βιωσιμότητα Ι

Βραβείο: Ολοκληρωμένο Σχέδιο Κινητικότητας

Δήμος Ηγουμενίτσας

Ιωάννης Λώλος, Δήμαρχος Ηγουμενίτσας & Πρόεδρος ΠΕΔ Ηπείρου 

14. Κατηγορία: Αστική Βιωσιμότητα ΙΙ

Βραβείο: Εξοικονόμηση Ενέργειας με Φωτοβολταϊκά

Δήμος Άνδρου

Θεοδόσης Σουσούδης, Δήμαρχος Άνδρου 

15. Κατηγορία: Αστική Βιωσιμότητα ΙΙ

Βραβείο: Πράσινο & Αστική Ανάπλαση με ΑΠΕ

Δήμος Παλαιού Φαλήρου

Διονύσης Χατζηδάκης, Δήμαρχος Παλαιού Φαλήρου 

16. Κατηγορία:Αστική Βιωσιμότητα ΙΙ

Βραβείο: Ποιότητα & Διεργασία με τους Πολίτες

Δήμος Ελληνικού-Αργυρούπολης

Γιάννης Κωνσταντάτος, Δήμαρχος Ελληνικού-Αργυρούπολης 

17. Κατηγορία: Αστική Βιωσιμότητα ΙΙ

Βραβείο: Ενεργειακή Απόδοση Σχολικής Υποδομής

Δήμος Καρπενησίου

Νίκος Σουλιώτης, Δήμαρχος Καρπενησίου 

18. Κατηγορία: Αστική Βιωσιμότητα ΙΙ 

Βραβείο: Οικονομία

Δήμος Σαρωνικού

Γεώργιος Σωφρόνης, Δήμαρχος Σαρωνικού 

19. Κατηγορία:Αστική Βιωσιμότητα ΙΙ

Βραβείο: Τηλεδιαχείριση Δικτύων Οδοφωτισμού

Δήμος Μήλου

Γεράσιμος Δαμουλάκης, Δήμαρχος Μήλου 

20. Κατηγορία: Αστική Βιωσιμότητα ΙΙ

Βραβείο: Ενεργειακή Αναβάθμιση Υποδομών

Δήμος Φυλής

Εκπρόσωπος: Χρήστος Παππούς, Δήμαρχος Φυλής 

21. Κατηγορία: Αστική Βιωσιμότητα ΙΙ

Βραβείο: Θερμική Νησίδα

Δήμος Κατερίνης

Σάββας Χιονίδης, Δήμαρχος Κατερίνης 

22. Κατηγορία: Αστική Βιωσιμότητα ΙΙ

Βραβείο: Συμβολή στη μείωση αερίων θερμοκηπίου

Δήμος Αρταίων

Εκπρόσωπος: Κωνσταντίνος Ζέρβας, Αντιδήμαρχος Τεχνικών Έργων, Πολεοδομίας και Καθημερινότητας Δήμου Αρταίων 

23. Κατηγορία:Προστατευόμενες Περιοχές

Βραβείο: Εκμετάλλευση Δασικής Βιομάζας

Δήμος Θάσου

Κωνσταντίνος Χατζηεμμανουήλ, Δήμαρχος Θάσου 

24. Κατηγορία: Προστατευόμενες Περιοχές

Βραβείο: NATURA– Δάση

Δήμος Νέστου

Ευάγγελος Τσομπανόπουλος, Δήμαρχος Νέστου 

25. Κατηγορία: Προστατευόμενες Περιοχές

Βραβείο: Προστασία Περιαστικού Δάσους

Δήμος Παπάγου - Χολαργού

Ηλίας Αποστολόπουλος, Δήμαρχος Παπάγου-Χολαργού 

26. Κατηγορία: Περιβαλλοντική Ευαισθητοποίηση 

Βραβείο: Εκστρατεία Ανακύκλωσης μέσω SocialNetworks

Δήμος Γλυφάδας

Γιώργος Παπανικολάου, Δήμαρχος Γλυφάδας 

27. Κατηγορία: Περιβαλλοντική Ευαισθητοποίηση

Βραβείο: Διαβούλευση & Κοινωνική Συμμετοχή

Δήμος Σάμου

Κωνσταντίνος Αμυρσώνης, Πρόεδρος Δημοτικού Συμβουλίου Σάμου,

Στέλλα Παπανικολάου, Εκπαιδευτικός 

28. Κατηγορία: Περιβαλλοντική Ευαισθητοποίηση

Βραβείο: Ανακύκλωση στα Σχολεία

Δήμος Περιστερίου

Μαίρη Τσιώτα - Μάρκου, Αντιδήμαρχος Περιστερίου 

29. Κατηγορία: Περιβαλλοντική Ευαισθητοποίηση

Βραβείο: Περιβαλλοντική Διαπαιδαγώγηση με Τεχνολογία Αιχμής

Δήμος Ιλίου

Κωνσταντίνος Γκόγκος, Αντιδήμαρχος Ιλίου

 30. Κατηγορία: Οργάνωση και Διοίκηση

Βραβείο: Λειτουργία Μηχανισμού Πολιτικής Προστασίας

Δήμος Αμαρουσίου

Βασίλης Κόκκαλης, Αντιδήμαρχος Καθαριότητας, Περιβάλλοντος & Ποιότητας Ζωής Δήμου Αμαρουσίου 

31. Κατηγορία: Διεργασία

Βραβείο: Application

Δήμος Νέστου

Ευάγγελος Τσομπανόπουλος, Δήμαρχος Νέστου 

32. Κατηγορία: Διεργασία

Βραβείο: Τηλεπικοινωνιακή Υποδομή Αντιμετώπισης Εκτάκτων Αναγκών

Δήμος Ελληνικού - Αργυρούπολης

Γιάννης Κωνσταντάτος, Δήμαρχος Ελληνικού-Αργυρούπολης 

33. Κατηγορία: Διεργασία

Βραβείο: Eξοικονόμηση Πόρων Υπηρεσιακής Κινητικότητας με Intranet

Δήμος Μονεμβασίας

Κωνσταντίνος Μαυρομιχάλης, Αντιδήμαρχος Μονεμβασίας 

34. Κατηγορία: Διεργασία

Βραβείο: Χρήση Τεχνητής Νοημοσύνης για Επικοινωνία

Δήμος Φυλής

Χρήστος Παππούς, Δήμαρχος Φυλής 

35. Κατηγορία: Διεργασία

Βραβείο: Σύστημα Γεωπληροφορικής με Χρήση Drones

Δήμος Κατερίνης

Σάββας Χιονίδης, Δήμαρχος Κατερίνης 

36. Κατηγορία: Διεργασία

Βραβείο: Εφαρμογή Καινοτόμου Ιδέας μέσω Ευρωπαϊκού Προγράμματος

Δήμος Γαλατσίου

Γιάννης Σκληράκης, Εντεταλμένος Δημοτικός Σύμβουλος Δήμου Γαλατσίου για τα Ευρωπαϊκά Προγράμματα

Ιάκωβος Γιακουμής, Technical Manager στο έργο Cat4Heavy του Ευρωπαικού Προγράμματος “Life“ 

37. Κατηγορία: Συνεργασία

Βραβείο: Διεθνής Συνεργασία για Ενεργειακές Υπηρεσίες

Δήμος Αλεξανδρούπολης

Γιάννης Φαλέκας, Αντιδήμαρχος Ενέργειας & Φυσικών Πόρων, Δήμου Αλεξανδρούπολης 

38. Κατηγορία: Συνεργασία

Βραβείο: Διεθνής Συνεργασία ΟΤΑ με Πανεπιστήμιο

Δήμος Ασπροπύργου

Νίκος Μελετίου, Δήμαρχος Ασπροπύργου 

39. Κατηγορία: Βιοποικιλότητα

Βραβείο: Επιτυχημένο Μοντέλο Προστασίας & Ανάδειξης της Βιοποικιλότητας

Δήμος Παπάγου - Χολαργού

Ηλίας Αποστολόπουλος, Δήμαρχος Παπάγου-Χολαργού 

40. Κατηγορία: Καινοτομία & Επιχειρηματικότητα

Βραβείο: Επιτυχημένο Επιχειρηματικό Μοντέλο σε Αιολικό Πάρκο

Δήμος Οροπεδίου Λασιθίου

Ιωάννης Στεφανάκης, Δήμαρχος Οροπεδίου Λασιθίου 

41. Ειδικές Κατηγορίες

Βραβείο: Κοινωνικές Δράσεις με Χρήση Ηλιακής Ενέργειας

Δήμος Μοσχάτου-Ταύρου

Ανδρέας Ευθυμίου, Δήμαρχος Μοσχάτου-Ταύρου 

42. Ειδικές Κατηγορίες

Βραβείο: Ψηφιακή Στρατηγική «Έξυπνης Πόλης»

Δήμος Θεσσαλονίκης

Σίμος Μισιρλόγλου, Υπεύθυνος διαχείρισης GIS Δήμου Θεσσαλονίκης 

43. Ειδικές Κατηγορίες

Βραβείο: Διαχείριση Περιβάλλοντος & Πολιτιστικής Κληρονομιάς

Δήμος Ζίτσας

Εκπρόσωπος: Μιχαήλ Πλιάκος, Δήμαρχος Ζίτσας 

44. Ειδικές Κατηγορίες

Βραβείο: Περιβαλλοντικά Έργα Προσέλκυσης Θεματικού Τουρισμού

Περιφέρεια Αττικής – Βόρειος Τομέας

Γιώργος Καραμέρος, Αντιπεριφερειάρχης Βορείου Τομέα Αττικής

 Τιμητικά Βραβεία: 

1. Κατηγορία: Αστικά Στερεά Απόβλητα

Βραβείο: Yπηρεσία Αποκομιδής Απορριμμάτων με SMS

Δήμος Αθηναίων

Γιώργος Μπρούλιας, Αντιδήμαρχος Διαχείρισης Απορριμμάτων του Δήμου Αθηναίων 

2. Κατηγορία: Αστική Βιωσιμότητα ΙΙ

Βραβείο: Εξοικονόμηση Ενέργειας με Φωτιστικά Τύπου LED

Δήμος Παλαιού Φαλήρου

Διονύσης Χατζηδάκης, Δήμαρχος Παλαιού Φαλήρου 

3. Κατηγορία: Διεργασία

Βραβείο: Τεχνολογία Διασφάλισης Ποιότητας & Ποσότητας Καυσίμου

Δήμος Αλίμου

Εκπρόσωπος: Ανδρέας Κονδύλης, Δήμαρχος Αλίμου 

4. Ειδικές Κατηγορίες

Βραβείο: Προστασία Δημόσιας Υγείας

Δήμος Νέας Σμύρνης

Γιώργος Κρικρής, Αντιδήμαρχος Καθαριότητας, Ανακύκλωσης & Δημοτικής Συγκοινωνίας, Δήμου Νέας Σμύρνης 

Φορείς Κοινωνικής Υπευθυνότητας 

1. Κατηγορία: Αστικά Στερεά Απόβλητα

Βραβείο: Ανακύκλωση Ειδικών Ρευμάτων

Κοινωνική Συνεταιριστική Επιχείρηση «Καλλονής-Κελλιών» Τήνου

Μάνθος Δελλατόλλας, Μέλος Διοικούσας Επιτροπής – Ταμίας Κοιν.Σ.Επ. 

2. Κατηγορία: Περιβαλλοντική Ευαισθητοποίηση

Βραβείο: Ευαισθητοποίηση της Νέας Γενιάς

Σ.Π.Α.Π., Σύνδεσμος Προστασίας & Ανάπλασης Πεντελικού

Εκπρόσωπος: Βλάσσης Σιώμος, Πρόεδρος ΣΠΑΠ 

3. Κατηγορία: Υπηρεσία

Βραβείο: Υπηρεσία με σημαντική συμβολή στην Αειφόρο Ανάπτυξη

Ελληνική Εταιρεία Προστασίας της Φύσης

 Εκπρόσωπος: Σταμάτης Σκαμπαρδώνης, Αντιπρόεδρος του ΔΣ της ΕΕΠΦ 

4. Ειδικές Κατηγορίες

Βραβείο: Επικοινωνία

Ινστιτούτο Οδικής Ασφάλειας «Πάνος Μυλωνάς»

Βασιλική Δανέλλη-Μυλωνά, Πρόεδρος ΔΣ Ινστιτούτου Οδικής Ασφάλειας 

Μαρία Ατματζίδου, Σύμβουλος Επικοινωνίας & ΕΚΕ Ινστιτούτου Οδικής Ασφάλειας 

5. Ειδικές Κατηγορίες

Βραβείο: Εκπαίδευση και Διά Βίου Μάθηση

Επιμελητήριο Ηρακλείου Κρήτης

Μανώλης Αλιφιεράκης, Πρόεδρος Επιμελητηρίου Ηρακλείου Κρήτης 

6. Ειδικές Κατηγορίες

Βραβείο: Περιβαλλοντικό Εκπαιδευτικό Εργαλείο

Δημήτριος Ι. Πετρούνιας, Ψυχοεκπαιδευτής - Ψυχολόγος Εθνικής Παραολυμπιακής Ομάδας